Mnohí z nás pri zdravotných problémoch, ako sú napríklad prechladnutie, zápal priedušiek, bolesť hlavy či reumatické ťažkosti, radšej ako po tabletke siahnu po osvedčených „babských" receptoch, ktorých základ tvoria liečivé rastliny
Ak by sme chceli nazrieť do histórie využívania liečivých účinkov rastlín, museli by sme sa vrátiť do dávnej minulosti. Prvopočiatky herbálnej medicíny pochádzajú pravdepodobne z dávnovekej Číny a spájajú sa s menom Shen Nong. Tento liečiteľ už pred 4700 rokmi učil ľudí rastlinky rozpoznávať a využívať ich liečivé účinky. Jeho meno sa spomína aj v istom vedeckom spise, ktorý vznikol o 2500 rokov neskôr a zaznamenáva až 252 liečivých rastlín. Poznatky Číňanov o herbálnej medicíne sa už v dávnoveku rozšírili aj do Egypta, Perzie či Indie.
Liečivé rastliny využívali aj starí Gréci a Rimania. Záznamy o liečivých účinkoch až 600 rastlín sa zachovali napríklad v spise Pedaniusa Diosciridesa - armádneho chirurga, ktorý žil za vlády cisárov Claudia a Nera v I. storočí n. l.
Históriou herbálnej medicíny by sme mohli putovať všetkými storočiami. Mnohé rastliny a byliny majú podnes svoje stále a nenahraditeľné miesto v liečbe i prevencii ochorení pohybovej či tráviacej sústavy, kože, ženských ochorení, srdcovo-cievnych chorôb, či ochorení dýchacích ciest..